Parks, Recreation and Historic Preservation

Regional Commissions

Skip Navigation LinksHome / State Council of Parks / Regional Commissions
Allegany Commission
  • Dalton J. Burgett, Chair
  • Mike McLaughlin
  • Michael Lyons
  • Hugh J.Dunne, Jr.
  • Mark Holt
  • Joseph Trusso
  • Wendy Myers Brand
Address
  • Allegany State Park
  • 2373 ASP, Route 1, Suite 3
  • Salamanca, NY 14779
  • Phone: (716) 354-9101
  • View Regional Map
Central Commission
  • Cornelius Murphy, Jr., Chair
  • Gretchen S.Sorin
  • Lawrence Carpenter
  • Terry Ettinger
  • Bethaida "Bea" Gonzalex
  • Jamie Kowalczk
  • John D. Marsellus
Address
  • 6105 East Seneca Turnpike
  • Jamesville, NY 13078
  • Phone: (315) 492-1756
  • View Regional Map
Finger Lakes Commission
  • Walter David Banfield, Chair
  • Mitchell Cornish
  • Nicolette Wagoner
  • Sharon Miller
Address
  • 2221 Taughannock Park Road
  • Trumansburg, NY 14886
  • Phone: (607) 387-7041
  • View Regional Map
Genesee Commission
  • Loren Penman
  • Frank X. Allkofer
  • Martin Miskell
  • Nathan Coogan
  • Gail Serventi
Address
Long Island Commission
  • Bryan Erwin, Chair
  • Linda Armyn
  • Kevin Gershowitz
  • Richard Remmer
  • Susan Gordon Ryan
  • Ruth Douzinas
  • David Okorn
  • Keith Corbett
Address
  • P.O. Box 247, Belmont Lake State Park
  • Babylon, NY 11702-0247
  • Phone: (631) 667-5055
  • View Regional Map
NYC Commission
  • Leisle Lin, Chair
  • Alexander Durst
  • Simon C.Roosevelt
  • Richard Lehmann
  • Janet Felleman
  • Michael Tannen
  • Allison Whipple Rockefeller
Address
  • Adam Clayton Powell Office Building
  • 163 West 125th Street, 17th Floor
  • New York, NY 10027
  • Phone: (212) 866-2740
  • View Regional Map
Niagara Commission
  • Lucinda Abbott Letro, Chair
  • Stuart Angert
  • Susan Swiatkowski
  • Bud Termin
  • Thomas Chambers
Address
  • Prospect Park, Niagara Reservation, P.O. Box 1132
  • Niagara Falls, NY 14303-1702
  • Phone: (716) 278-1702
  • View Regional Map
Palisades Interstate Commission (NY Members)
  • Lisa Garcia
  • Mariko Silver
  • Bryce O'Brien
  • Jeannette Redden
  • David H.Mortimer
  • Keith Cornell
Address
  • Administration Building
  • Bear Mountain, NY 10911
  • Phone: (845) 786-2701
Saratoga/Capital Region Commission
  • Heather Mabee, Chair
  • Thomas O. Maggs
  • Mark T. Ryan
  • Barbara Linell Glaser
  • Jack McEneny
  • Eleanor K. Mullaney Coughlin
  • Nancy Dwyer
  • Clifford O. Mealy
Address
  • 19 Roosevelt Drive
  • Saratoga Springs, NY 12866-6214
  • Phone: (518) 584-2000
  • View Regional Map
Taconic Commission
  • Lucy Waletzky (Chair; and Chair of the State Council)
  • Edgar Masters
  • Frederick H.Osborn III
  • Ralph Odell
  • Randall Fleischer
  • Arthur L.Gellert
Address
  • Taconic Regional Office
  • P.O. Box 308
  • Staatsburg, NY 12580
  • Phone: (845) 889-4100
  • View Regional Map
Thousand Islands Commission
  • Harold B. Johnson, Chair
  • Joseph Chavoustie
  • Myrna Ellen O'Neil
  • Anastasia Pratt
  • Lauren Piche
Address
  • Keewaydin State Park
  • Alexandria Bay, NY 13607
  • Phone: (315) 482-2593
  • View Regional Map